Zazdrość

Co to jest zazdrość?
Zazdrość to złożona emocja społeczna, którą można opisać jako uczucie niepewności, gniewu, strachu czy lęku przed możliwością utraty kogoś lub czegoś dla nas ważnego. Odczuwanie tej emocji jest dla ludzi w zupełności normalne i przejawia się nawet u niemowląt i kilkumiesięcznych dzieci, u których zaczynają kształtować się emocje.
Zazdrość opiera się również na porównywaniu siebie do kogoś lepszego lub gorszego od nas i określaniu własnej pozycji społecznej.
Rozróżnia się dwa główne typy zazdrości: łagodny (pozytywny) i złośliwy (schadenfreude). Zazdrość łagodna pojawia się wtedy, kiedy zazdrosna osoba czuje negatywne emocje widząc sukces drugiej, ale nie życzy mu źle. Stara się wtedy poprawić swój status społeczny, zdobywając przedmiot zazdrości, nie angażując przy tym kogoś, komu zazdrości. Natomiast typ złośliwy ujawnia się wtedy, kiedy osoba zazdrości czegoś komuś, a w dodatku życzy mu źle. Również stara się poprawić swój status w społeczeństwie, ale w sposób bardziej drastyczny – poprzez zredukowanie statusu osobie, której zazdrości albo zniszczenie lub kradzież przedmiotu zazdrości.
Typy zazdrości są określane ze względu na kilka czynników:
manifestacji (behawioralnej lub emocjonalnej),
aspektu emocjonalnego (strachu, złości lub gniewu),
czynników osobowościowych (poczucia własnej wartości i umiejętności rywalizacji).
Różnica między zazdrością i zawiścią
Czasem słowa zazdrość i zawiść są uznawane za swoje synonimy pomimo, że ich definicje słownikowe mówią co innego. W momencie, kiedy człowieka obejmuje uczucie zazdrości, boi się on utraty kogoś lub czegoś albo konieczności dzielenia się tym kimś lub czymś. Jest to relacja dwustronna i składają się na nią strach, gniew, niepokój, nienawiść i smutek. W przypadku zawiści osoba owładnięta tą emocją czuje się nieszczęśliwa z powodu tego, że ktoś ma coś, czego ona sama nie posiada. Jest to relacja trójstronna. Uczucie zazdrości doświadczane jest silniej i jest bardziej złożone niż zawiści.
Dlaczego zazdrościmy?
Najczęściej czujemy zazdrość wtedy, kiedy widzimy, że ktoś ma lepsze rzeczy lub jest w lepszej sytuacji niż my. Popadamy w pętlę. Początkowo czujemy się źle ze świadomością, że ktoś ma coś, co my chcieliśmy mieć. Nie mogąc rozwiązać tego problemu, zaczynamy chcieć, żeby ten ktoś stracił to, czego my nie mamy; aby ten ktoś poczuł ten sam ból co my. Paradoks zatacza koło i w końcu zaczynamy żyć w przekonaniu, że zostaliśmy potraktowani niesprawiedliwie, a do osoby, której zazdrościmy zaczynamy czuć niechęć.
Dlaczego zazdrość nie jest dla nas dobra?
Zazdrość jest przydatna w życiu. Wysyła nam sygnały, że coś lub ktoś jest dla nas ważne lub ważny i nie chcemy tego czegoś lub kogoś stracić. Jej brak nie byłby normalny, ponieważ jest to naturalna emocja występująca u ludzi. Jednak odczuwanie zazdrości w zbyt dużej ilości może być niebezpieczne i szkodliwe dla nas i naszego zdrowia psychicznego. Cel zaszkodzenia osobie, której zazdrościmy może odwrócić się przeciwko nam: możemy zacząć ciągle porównywać się do innych i tracić poczucie własnej wartości, a w konsekwencji – odetniemy się od bardzo istotnego zasobu ludzkiego, jakim jest wzajemna pomoc międzyludzka. Nadmierna zazdrość może też negatywnie wpływać na relacje w związkach. Ciągła podejrzliwość i negatywne emocje na dłuższą metę stają się trudne dla obu stron.
Jak przestać zazdrościć?
Przestać porównywać się do innych
Należy pogodzić się z faktem, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy od nas, a ciągłe porównywanie nam nie służy i wywołuje u nas kompleksy.
Uwierzyć w siebie
Warto zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Każdy z nas jest inny i nie ma gorszych lub lepszych.
Żyć swoim życiem
Nie warto zwracać uwagi na życie innych osób. Zamiast tego warto znaleźć sobie zajęcie i rozwijać swoje pasje.
Docenić to, co się ma
Należy przestać się łudzić, że ktoś ma lepiej. Dla nas coś może być zaletą, dla tego kogoś – wadą. Każdy ma swoje problemy i nie należy oceniać ,,książki po okładce”.
Myśleć pozytywnie
Warto zastąpić negatywne uczucia tymi pozytywnymi. Zamiast czegoś zazdrościć, dobrze opracować plan osiągnięcia tego celu (np. kupna nowego samochodu).
Nie trzymać w sobie złości
Zamiast kumulować w sobie złe emocje, warto wyrzucić je z siebie. Rozmowa z bliskimi lub przyjaciółmi eliminuje stres i pozwala spojrzeć na problem z dystansem. Jeśli to nie przyniesie efektów – warto skorzystać z pomocy psychologa.
------------------------------
Źródła:
https://pieknoumyslu.com/zazdrosc-czym-jest/
https://lasota.up.krakow.pl/files/zazdrosc.pdf
https://www.sensity.pl/dlaczego-zazdroscimy-innym/#Dlaczego_czujemy_zazdrosc
https://mocnestrony.com.pl/zazdrosc-dlaczego-bywa-taka-silna/